«Про вогонь нам треб:а знати з ним не можна жартувати»
(Конспект заняття для дітей старшої групи)Мета: нагадати і конкретизувати набуті знання про правила пожежної безпеки. Вияснити причини виникнення пожеж. Розвивати інтерес до теми, навички у вивчені правил пожежної безпеки. Виховувати уважність , спостережливість, почуття обережності та серйозне ставлення у поводженні з вогнем.
Обладнання: загадки про вогонь, ілюстрації, прислів*я, гра «Юні пожежники».
Література: дитячий журнал «Джміль»№3(2002), Л.В.Яковенко «Абетка безпеки дошкільників»(2010).
Хід заняття.
Сьогодні у нас на занятті з безпеки життя гості. Нам дуже приємно,що вони завітали до нас. Давайте з ними привітаємось.
Послухайте загадку, з якої ви дізнаєтесь тему нашого заняття.
Лишає він страшні сліди,
Усе він пожирає.
А як даси йому води –
Відразу помирає!(Вогонь)
З давніх давен вогонь служив людині. Вогонь людині друг. Він зігріє в холод, нагодує в голод, він збагатить металом. Але, якщо він потрапив у невмілі руки, ТО МОЖЕ СТАТИ ГРІЗНИМ ВОРОГОМ.
Давайте послухаємо про це віршики.
Кошенята в ліс зібрались,
Що узяти – не вагались.
Хоч вони і малюки –
Захопили сірники:
— Як же в лісі без багаття?-
Непокоїлись вусаті…
Вітер полум*я розніс,
Застогнав сторічний ліс –
Не одне він літо стрів,
Та за мить одну згорів!
1000
Все у диму,все у куряві білій,
Дзвонять пожежників автомобілі
Мчать, наче буря,тривожно свистять,
Міддю червоною паски блищать.
Каски розсипались, і за хвилину –
Швидко, як в казці, зростають драбини.
Люди в брезенті – один за одним –
Лізуть драбинами в полум*я дим
Погляньте, малята, на цей сірничок:
Червона голівка, жовтенький бочок.
На вигляд – звичайний: тонкий і малий.
Буває він добрий, буває і злий.
Він може зігріти, зварити обід,
Він плавить металі розтоплює лід.
А може і ліс велетенський спалити,
Майно і будинок, і все спопелити.
Малята, ви будьте з вогнем обережні
І вивчіть всі правила протипожежні!
Наслідком неправильного та необережного поводження з вогнем є пожежа. Ой , а що це там за гомін?
Лялькова вистава «ПРО ПОЖЕЖУ»
Петрик: Я слухняний, я чемний, я хороший, я суперхороший …
Домовик:(з*являється з – за печі) –Ой- йой-йой! Чемний! Хороший! А хто домовика образив?
Петрик: Я? Та я нікого не ображав. Я тільки сказав, що там живе якийсь інопланетянин.
Домовик: Ніякий я не інопланетянин, я простий Домовичок.
Чуєте, що говорить цей хлопчисько? Обзиває старенького. Вихований!? А хто мені мало не спалив бороду? Добре,що я зміг викликати дощ і загасити вогонь.
Петрик: Де? На горищі? Та то я пробував як горять сірники ну і запалив маленьке вогнище…
Домовик: Ага! Сіно загорілося. Страшно було?
Петрик: Ще як ,страшно! Я утік і сховався під ліжко.
Домовик:А ти запитай у дітей, хіба це так треба робити коло пожежа почалася?
Діти: Ні, не можна!
Петрик: А що треба робити, я не знаю….
Вихователь: А зараз ми з дітьми дамо на твої запитання відповіді!
Домовик: А я буду запитувати. Можна?
Бесіда:
1. Чи можна під час пожежі ховатися під ліжком, у шафі?
2. Що спочатку треба зробити, якщо щось загорілося? Кого кликати?
3. Як телефонувати у пожежну частину? (101)
4. Що потрібно передати по телефону?
5. А як впізнати пожежну машину?
Петрик: А для чого горять мигалки?
Вихователь: Щоб дорога була вільна, коли їде пожежна машина.
Отже, Петрику будь обережний з вогнем!
Домовик: Ну що, ти все зрозумів?
Петрик: Так, дякую вам дітки, наступного разу я буду обережний. До побачення!
А зараз, давайте трохи відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
«Їдемо на пожежній машині.»
«Оглядаємо місце пожежі.»
«Ліземо по драбині.»
«Набираємо в насос води.»
«Гасимо пожежу.»
Бесіда за малюнками
.
Розгляньте уважно малюнки. Яка небезпечна ситуація трапилась на першому малюнку?
Малюнок 1.
На хвилинку залишила мама Петрика з малою Галинкою. І от уже хлопець схопив коробку сірників, один запалив, інші розсипалися…Запаливши сірника, Петрик відчув, що йому пече пальці, кинув сірника, а на килиму їх розкидано цілу коробку.
Чи можна гратися із сірниками? Що могло трапитись в цьому випадку?
Малюнок 2.
Маринка вирішила попрати одяг улюбленої ляльки Христини. А щоб він швидше висох, прилаштувала вірьовку над газовою плитою. Запалила газ – і враз одяг зайнявся.
Погляньте, — Маринка розгубилася! Як ви гадаєте, що вона має робити?
(Так, покликати старших, а якщо нікого немає вдома, звернутися до сусідів, подзвонити по телефону 101, спочатку вимкнути газ, а потім залити вогонь водою.)
Малюнок 3.
Діти пішли відпочивати в ліс. Вони запалили багаття, але коли пішли до дому його не загасили.
Що могло трапитись? Діти, ми завжди маємо пам*ятати пор бережливе ставлення до всього, що нас оточує, — до природного довкілля і до того, що людина робить своїми руками.
Малюнок 4.
Маленька господиня Леся теж захотіла похазяйнувати – попрасувати своє платтячко.
Дівчинка порушила відразу два правила. Яких? (Взялася прасувати, не вміючи цього робити, і ввімкнула електроприлад ( праску), коли дорослих не б
1000
уло вдома.
Що в такій ситуації має зробити Леся найперше? Негайно вимкнути праску з електромережі. І тільки після цього залити вогонь водою або накинути на нього важку ковдру.
Є таке прислів*я, якраз про цю дівчинку: «Не вмієш, не берися»
А чи знаєте ви прислів*я про небезпеку вогню?
Прислів*я
Від маленького сірника – велике лихо.
Не кидай іскри в попіл – і сама згорить, і село спалить.
Вогонь – не вода, схопить не випливеш.
Мала іскра – велике полум*я шукає.
Гра «Від чого буває пожежа»
(Якщо від названого виникає пожежа, то потрібно плеснути в долоні)
*Чи може загорітись телевізор?(Так)
*Чи може вогонь впасти з карниза?(Ні)
*Від вогнища згорить горище з сіном?(Так)
*Чи може випасти іскринка із пічки з поліном?(Так)
*Чи буває вогонь від гри з сірниками?(так)
*Чи тоді ,коли дуже розсердиться мама?(Ні)
*Коли білизну над плитою сушити?(Так)
*Коли багато електроприладів включити?(Так)
*Від вогнища може бути пожежа у лісі?(Так)
Підсумок:
А зараз давайте підвидимо підсумок нашого заняття.
«Дідусева лічилка»
«Не вмикай на кухні газ – РАЗ
Не клади в за піч дрова – ДВА
Не розводь в бору костри – ТРИ
Не лишай вогонь в квартирі – ЧОТИРИ
Не лягай при свічці спать – П*ЯТЬ
Іскра впала на підлогу – погасіть – ШІСТЬ
Зачиніть вікно, коли гуркоче грім – СІМ
У грозу під деревом не стійте в лісі – ВІСІМ
Сірником не збавляйтесь знічів*я – ДЕВ*ЯТЬ
Пам*ятайте все, про що в лічилці йдеться – ДЕСЯТЬ
Дітям добре треба знати
Правила протипожежні
І з вогнем не пустувати.
Бути обережними.